Indoor ve Outdoor Güvenlik Kamerası Farkı?

Tarih: 27-02-2019 10:06 1314 görüntüleme

İç mekan güvenlik kamerası dışarıda kullanılır mı? İndoor ve outdoor güvenlik kamerası farkı

Evinize veya iş yerinize güvenlik kameraları kurmak ve tam kapsama alanını elde etmek istiyorsanız, binaların hem içinde hem de dışında kullanılan indoor ve outdoor güvenlik kameralarına ihtiyaç duyacaksınız. Peki, ikisi arasındaki fark nedir? Indoor bir kamerayı dışarıda kullanabilir misiniz ya da tam tersi mümkün mü? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Dayanıklılık ve hava geçirmezlik

Tahmin edebileceğiniz gibi, iç ve dış mekan güvenlik kameraları arasındaki temel fark, bulundukları ortamdaki farklı unsurlara dayanma kabiliyetleridir.

Outdoor güvenlik kameraları, adından da anlaşılacağı gibi, dışarıda konumlandırılır. Sonuç olarak bu kameralar yağmur, nem, kar, aşırı sıcak ve soğuk, hatta rüzgar gibi etkenlere ve hava koşullarına dayanabilmek için genellikle çok yüksek kalite ve dayanıklılık standartlarına göre üretilirler.

Ayrıca, kir ve diğer unsurları dışarıda tutmak için genellikle darbelere karşı dayanıklıdırlar. Kameralar ayrıca IP derecesine sahiptir. IP derecesi bir kameranın gerçekte ne kadar su geçirmez olduğu veya darbelere karşı ne kadar dayanıklı olduklarını belirten bir standarttır.
İç mekan/ indoor güvenlik kameraları ise genellikle iklim kontrollü bir ortamda, hava koşulları ve diğer etkenlerden korumalı bir şekilde bulunur. Bu nedenle, genellikle su geçirmez değildirler ve dış mekan güvenlik kameralarının sunduğu dayanıklılığa ve yüksek standartlara göre üretilmezler. Indoor güvenlik kameraları suya dayanıklı, toz geçirmez ve darbelere karşı dayanıklı olabilirler, ancak değişen mevsimlere ve dış mekan kameralarında olduğu gibi genellikle öngörülemeyen unsurlarına dayanacak şekilde tasarlanmamışlardır.

Boyut ve estetik

Bu genel bir kural olmamasına rağmen, dış mekan güvenlik kameraları genellikle daha dayanıklı ve genellikle su geçirmez yapılarının bir sonucu olarak iç mekan kameralardan çok daha büyük olacaktır. Dış mekan kameraları, genellikle daha az dikkat çekecek ve daha az görülecek şekilde tasarlanan iç mekan kameralara kıyasla estetik unsurlarla daha az ilgilidir.

Düşük ışık yetenekleri ve yazılım

Fiziksel özellikler, iç ve dış mekan güvenlik kameralarını ayıran tek özellik değildir. Birçok durumda, her iki kamera türünün dinamik aydınlatma durumlarında görebilme yetenekleri de farklıdır. Dış mekan kameraları geleneksel olarak, karmaşık aydınlatmaya sahip ortamlarda görüş sağlayan gelişmiş dinamik aralık ve düşük ışık özelliklerine sahiptir.

Bununla birlikte zaman geçtikçe ve teknoloji ilerledikçe, birçok indoor kamera artık aynı yeteneklere sahip olmaya başladı. Artık birçok indoor güvenlik kamerası modeli karmaşık aydınlatma ortamına uyum sağlayabilecek teknolojilerle üretiliyor. Örneğin, bir depoya veya garaja yerleştirilen bir kameranın, hem depodaki karanlık ve kapalı alanların, hem de binanın daha parlak olan dış cephesi gibi kadar farklı aydınlatmaya sahip alanlarını görecek kadar geniş bir dinamik aralığa sahip olması gerekir.

Indoor kamera dışarıda ya da outdoor kamera içeride kullanılabilir mi?

Bu soruların cevabı tamamen kameraya bağlı olacaktır. Çoğu durumda, yalnızca kapalı alanlarda kullanım için tasarlanan bir indoor kamera, aynı su geçirmezlik ve dayanıklılık standartlarıyla üretilmediği için dış mekanda kullanım için iyi bir seçim olmayacaktır. Çoğu dış mekan kamerası, iç mekan kullanımları için gereksiz ölçüde dayanıklılığa sahip olsa da iç mekan uygulamalarında kolayca kullanılabilirler.
Bununla birlikte, her ikisini de yapmak için tasarlanan dome kameralar ve PTZ kameralar gibi pek çok kamera alternatifi bulabilirsiniz.

Kaynak: guvenlikonline.com
Indoor ve Outdoor Güvenlik Kamerası Farkı?
 
Indoor ve Outdoor Güvenlik Kamerası Farkı? başlıklı yazıyı paylaşın...