Neden Erişim Kontrol Sistemi Kullanmalıyım?

Tarih: 08-03-2019 06:51 747 görüntüleme

Erişim kontrol sistemlerinin işletmelere ve tesislere sağladığı 7 fayda

Hala bir erişim kontrol sistemine geçmediyseniz, bu faydaları okuduktan sonra tekrar düşünmeniz gerekebilir. Araştırmalara göre modern erişim kontrol sistemleri, geleneksel anahtar sistemlerden daha güvenli ve daha etkilidir. Ayrıca kullanımı daha kolaydır. Erişim kontrol sistemleri, işletmeler ve tesisler için birçok avantaj sağlayabilir. İşte erişim kontrol teknolojisinin 7 önemli faydası!

Güvenliği artırır
Herhangi bir erişim kontrol sisteminin en belirgin ve en önemli yararı güvenliktir. Geçiş kontrol sistemleri, yetkisiz kişileri ya da personeli dışarıda tutmakta daha etkilidir, Fiziksel anahtarlar ile bunu sağlamak daha zordur.

Çalıntı ya da kaybolmuş anahtarlar hakkında endişelenmenize gerek yoktur

Bir çalışan anahtarlarını kaybettiğinde, anahtarları kimsenin kullanmayacağından emin olmak için tüm kilitleri değiştirmeniz gerekebilir. Ancak, bir erişim kontrol sisteminde endişelenecek geleneksel bir anahtar yoktur. Çalışanlar, erişim için kullandıkları PIN kodlarını veya kayıp/çalıntı durumunda devre dışı bırakılması ve iptal edilmesi kolay erişim kartlarını kullanır.

Olay günlükleri ile kolay kayıt imkanı sunar

Erişim kontrol sistemleri binanızın içine giren ve çıkan kişileri takip edebilir, böylece kapıdan giren her çalışanın veya ziyaretçinin kayıtlarını tutabilirsiniz. Bu durum, özellikle bir şey kaybolduğunda veya güvenlik ihlali meydana geldiğinde kullanışlıdır, çünkü tüm ziyaretçiler, çalışanlar ve diğer kişiler ayrıntılı bir şekilde takip edilip doğrulanabilir.

Bir erişim kontrol sistemi ile her çalışanın kişisel kimlik bilgileri ve izinleri üzerinde tam bir kontrole sahip olursunuz. Tüm sistem ayarlarını ve kimlik bilgilerini değiştirmeye gerek kalmadan benzersiz erişim kodlarını basitçe devre dışı bırakabilir veya erişim kartlarını iptal edebilirsiniz. Hızlı, kolay çapraz referanslama ve güncelleme için sisteminizi doğrudan İK veritabanınızla entegre edebilir ve senkronize edebilirsiniz.

Özelleştirme olanakları geniştir

Modern erişim kontrol sistemleri ile belirleyebileceğiniz özel izinler ve kurallar neredeyse sınırsız sayıdadır. Belirli çalışanların belirli saatlerde belirli odalara erişimini sınırlamak ister misiniz? Ya da bazı bireyler için birden fazla kimlik doğrulaması gerektirecek şekilde ayarlama yapmayı da düşünebilirsiniz. Erişim kontrol sistemleri size büyük bir kontrol yeteneği sağlar ve gerçekten özelleştirilmiş bir güvenlik deneyimi sunar.

Farklı kimlik türlerine izin verir

Özelleştirmenin neredeyse sonsuz seçeneklerinden faydalanan erişim kontrol sistemleri, farklı kimlik doğrulama faktörleri ve kimlik bilgisi türlerinden birini seçmenize ve hatta bunları sistemlerde karıştırıp eşleştirmenize izin verir. Birçok sistem - özellikle bulut tabanlı sistemler- kullanıcıların akıllı telefonlarını, diğer herhangi bir erişim kartı gibi kapıları kontrol etmek için kullanmasına izin verebilir.

Uzaktan kumanda ve mobil erişim ile heryerden denetim sunar

Bulut tabanlı erişim kontrol sistemleri telefon veya tablet ile mobil erişim ve kontrolüne olanak sağladığından, bir işletmeyi her yerden kontrol etmeyi ve izlemeyi kolaylaştırır. Çeşitli mobil uygulamalar, bulut tabanlı sistemlerle sorunsuz bir şekilde bütünleşebilir. Kullanıcılar neredeyse her yerden, izinlerini ayarlama, kaldırma, rol ekleme veya kaldırma, kimlik bilgilerini değiştirme ve hatta erişim günlüklerini görüntüleme gibi çeşitli işlevleri kontrol edebilir.

Personele erişim kolaylığı sağlar

Bazı tesis ve işletmelerin çok sayıda binası ve kampüsü olabilir, personelin gün boyunca farklı tesisler arasında kolayca erişip hareket etmesi gerekebilir. Böyle durumlarda farklı tesisler arasında, farklı kartlar kullanmakgenellikle işlevsel değildir. Ancak günümüzün erişim kontrolü teknolojileri ile tek bir erişim kartına veya kimlik bilgisine, tamamen farklı yerlerde olan farklı kilitlere erişim sağlayacak şekilde kolayca bir sistem kurulabilir. Bulut tabanlı sistemler ve mobil kimlik bilgileri bu gibi durumlarda özellikle kullanışlıdır.

Bulut tabanlı erişim kontrol sistemleri, bulut güvenlik hizmeti tarafından uzaktan yönetildiklerinden, bir sunucunun kurulumu ve bakımıyla ilgili maliyetlerin birçoğunu da ortadan kaldırır. Gittikçe daha uygun maliyetli hale gelen erişim kontrol sistemleri binlerce lira tasarruf etmenizi sağlayabilir.

Kaynak: guvenlikonline.com
Neden Erişim Kontrol Sistemi Kullanmalıyım?
 
Neden Erişim Kontrol Sistemi Kullanmalıyım? başlıklı yazıyı paylaşın...