Hastaneler için Erişim Kontrol Çözümleri

Tarih: 11-03-2019 01:09 1923 görüntüleme

Hastane güvenliğinde önemli noktalar nelerdir? Hangi erişim kontrol çözümleri kullanılabilir? Okumaya devam edin!

Hastane güvenliği, tıbbi tesislerin çalıştığı hassas veri açısından düşünüldüğünde, oldukça katı güvenlik standartlarına sahip olmayı gerektirir. Fiziksel güvenlik açısından bakıldığında hastaların ve personelin ihtiyaçlarını karşılaması gereken fonksiyonel erişim kontrol sistemleri bu sürecin ayrılmaz bir parçasıdır.

Veri güvenliği
Hastaneler, sağlık ve kişisel bilgileri içeren verilere sahip olduğundan, güvenlik sistemleri her iki veri türünü de her zaman korumalıdır. Hastane verilerinin ihlal edildiğini ve gazete manşetlerine yansıdığını düşünün. Hastaların tıbbi kayıtlarına, hastalık geçmişlerine ve ödeme bilgilerine kadar uzanabilecek bu süreç, hastalar açısından doğal olarak önemli bir endişe kaynağıdır. Bu nedenle, hassas tıbbi bilgilerin korunmasından sorumlu kişiler, tüm veri düzenleme gerekliliklerini karşılamak için gerekli özeni gösterme konusunda önemli bir görev üstlenmektedir.

Güvenlik politiklaları

Yeni teknolojiler nedeniyle hastane güvenlik standartları hızla değiştirilebilir. Bu nedenle, her hastane, erişim kontrol seviyeleri, ziyaretçilerin erişim kontrolü, personel, hastalar ve belirli erişim kontrol yetkilerine sahip sağlık personeli ile ilgili net kurallar içeren kapsamlı politikalar ve prosedürler tasarlamalı ve uygulamalıdır.

Hastane güvenlik politikaları, her bir kişinin ne yapması gerektiğine ve rol tabanlı erişim kontrolünün tanımlanmasına ve bir hastanenin fiziksel alanına giren herkesin nasıl yetkilendirileceğine dair net bir açıklamaya sahip olmalıdır. İç güvenlik açısından net bir çerçeve olduğunda, teknolojik yeniliklere ve düzenleyici değişikliklere uyum sağlamak daha kolaydır.

Hastane güvenlik personeli eğitimi

Bir hastanede çalışan güvenlik personeli, görevlerini başarı ile yerine getirebilmek için uygun eğitimi almalıdır. Güvenlik görevlisinin görevi, aynı zamanda insanlarla iletişim ve duyarlılık sorunlarıyla başa çıkma becerisini de içerir. Bu nedenle, güvenlik personelinin teknik güvenliğin yanı sıra insanlara odaklanabilen bir çalışma modeli benimsemesi gerekir.

Mevcut güvenlik ve erişim kontrol seçenekleri

Güçlü güvenlik sistemlerine açıkça ihtiyaç duyulmasına rağmen, hastaneler hala erişim kontrolünü nasıl ele aldıklarına dair bir çıkmaza sahiptir. Sonuçta, pek çok tıbbi tesis farklı koğuşlara, hasta ünitelerine ve fiziksel düzenlere sahiptir, bu yüzden ayrı ayrı tasarlanmış bir hastane güvenlik sistemine yatırım yapmaları gerekir. Genel bir kural olarak, hastane uzmanlığına, mimariye ve tabii ki bütçeye bağlı olarak sağlık hizmetlerinde kullanılabilen birtakım erişim kontrol seçenekleri vardır.

Swip kartlı kapılar

Personel, ziyaretçiler ve hastalar için ilgili kartın erişim sağladığı alanlarda harekete izin veren erişim kartları kullanılabilir. Bu sayede kimlik bilgilerini kontrol etmek daha kolaydır. Ancak, belirli riskler vardır, çünkü kart sahibi olan herhangi bir kişi engeli kolayca geçebilir.

Şifreli tuş okuyucuları

Bu güvenlik seçeneği, bir okuyucuya bir kod yazarak girişi mümkün kılar. Okuyucular bağımsız olabilir veya bir erişim kontrol sistemine entegre edilebilir. Bir şifre yazmak, kartlardan farklı bir risk getirir. Kullanıcılar kurallara aykırı olarak şifrelerini başkasıyla paylaşabilir ve bu nedenle yetkisiz girişi kimin yaptığını belirlemenin hiçbir yolu yoktur.

Biyometrik erişim kontrolü

Bazı hastane bölümleri sıkı erişim kontrol kurallarına ihtiyaç duyabilir. Örneğin, tıbbi araştırma laboratuvarları ya da ameliyathaneler son derece hassas alanlardır ve içeri girmesine izin verilen kişilerin açıkça tanımlanması gerekir. Bu nedenle, hastanelerde sınırlandırılmış alana girebilmek için parmak izi veya iris okuyucular kullanarak biyometri kullanılabilir. Bununla birlikte, biyometrik erişim kontrolü daha pahalıdır ve yangın gibi acil durumlarda, yetkili kişi erişiminde risk oluşturabilir.

Kombine / çok faktörlü güvenlik sistemleri

Çok faktörlü erişim kontrol sistemleri, yukarıda bahsedilen teknolojilerin birçoğunu birleştirir. Doğal olarak, bu tür sistemler en pahalı seçenektir ve insanların daha fazla zaman ayırarak hastanenin etrafındaki hareket akışını zorlaştırabilir.

Bulut erişim kontrol sistemleri

Hastaneler için bulut tabanlı erişim kontrol sistemleri, erişim izni vermek için birçoğu yukarıda açıklanan çeşitli bileşenler içerebilir. Hastane güvenliği için bulut erişiminin bütünleyici bileşeni, tüm erişim noktaları için bir konsolide yönetici paneli kullanma, verileri hastane içinde sisteme yük olmaksızın buluta depolama ve çeşitli erişim kontrol seçeneklerini bir elektronik ortamda bütünleştirme olanağıdır. Bulut sistemleri tıbbi tesis etrafında gerçek zamanlı olarak neler olduğunu takip ederek hassas raporlama analizleri sağlayan bir platform sunar.

Modern bulut tabanlı erişim kontrolü, kablolu ve / veya kablosuz teknolojileri uygulayarak, çoklu temas noktalarını bir araya getirir. Örneğin, personel, erişmek için akıllı telefon uygulamasından aldıkları şifreleri kullanabilir veya akıllı telefonun NFC özelliğini kullanabilir. Öte yandan, ziyaretçiler erişim kartları alabilir, ancak akıllı telefon kodlarını da kullanabilirler. Bu seçenek oldukça güvenlidir, çünkü benzersiz kodlar tek bir girişle ilişkilendirilebilir, ayrıca merkezi kontrol panelinden izlenebilir.

Kaynak: guvenlikonline.com
Hastaneler için Erişim Kontrol Çözümleri
 
Hastaneler için Erişim Kontrol Çözümleri başlıklı yazıyı paylaşın...