PTZ Kamera Kurulumu

Tarih: 11-03-2019 01:11 9299 görüntüleme

PTZ kamera nedir? PTZ kamera DVR bağlantısı nasıl yapılır? Analog PTZ kamera nasıl kontrol edilir?

PTZ kamera kendi lensini soldan sağa (PAN) ve yukarı ve aşağı (TILT) hareket ettirebilme ve yakınlaştırma ( zoom) yetenekleriyle, güvenlik sistemlerinin en işlevsel kamera türlerinden biridir. Bu hareketlerin her biri, kumanda kolu, fare veya hatta uzaktan kumanda gibi bir cihaz kullanılarak operatör tarafından uzaktan kontrol edilebilir.

PTZ kamera tipleri
PTZ kameraların farklı tipleri ve sınıflandırmaları vardır. Günümüzde IP PTZ kamera olarak da bilinen Dijital PTZ kameraları bulmak oldukça kolay hale geldi. Ancak yıllar önce tüm kameralar analogdu ve ekstra kablolarla kontrol edilmek zorundaydı.

Güvenlik sektöründe, PTZ kamera modelleri şüpheli aktiviteyi daha iyi detaylarla daha yakından izlemeye ve kaydetmeye yardımcı olduğundan yaygın bir şekilde kullanılır.

Analog PTZ kamera kurulumu

Analog PTZ kameralar iki yöntemle kontrol edilebilir:

1. Ek kablo kullanarak kameraya komut gönderme
Kablo ile kontrolde kablolar koaksiyel kablolara paralel olarak çalıştırılıe ve bir RS-485 arayüzü ve Pelco-P, Pelco D gibi bir PTZ protokolü kullanılır. Analog PTZ kamera ve joystick (veya DVR), komutun çalışacağını garantilemek için aynı tür bir protokole sahip olmalıdır.

2. Koaksiyel kabloyu kullanarak kameraya komut gönderme
Bazı kamera üreticileri, koaksiyel kablo üzerinden komut göndermek için bir protokole sahiptir. Pelco, " koaksitron " adı verilen bu tür protokolleri icat eden ilk üreticiydi ve daha sonra aynı şekilde çalışabilen başka protokoller de oluşturuldu. Koaksiyel kablo video ve kamera kontrolünü ele alabildiğinden, bu protokolü kullanarak kameranın ekstra kablo kullanmadan kontrol edilmesi mümkündür.

IP PTZ kamera kurulumu

IP PTZ kameralar kontrol için ekstra kabloya ihtiyaç duymaz. Video, ses, komut ve hatta güç UTP kablosu ile gönderilir. PTZ kameralar, izlenen ve kaydedilen her şeyin ayrıntılarını almak için çok kullanışlıdır ve operasyonu çok kolaydır. PTZ kameralar genellikle sabit kameralarını desteklemek için kullanılır. Kamera, operatörün Pan, Tilt ve Zoom kullanarak sahnedeki ayrıntıları aramasına izin verir.


PTZ Kamera DVR'ye nasıl bağlanır?

RS485 bağlantılarına sahip PTZ kamera kurulumu acemi kullanıcılar için zor olabilir. Tüm analog PTZ kameralar ve bazı ağ tabanlı PTZ kameralar , DVR kaydediciden veya PTZ kumanda kolu denetleyicisinden kameraya bir RS485 bağlantısına sahiptir . RS485 komutlarının çalışması için sadece yapılandırma parametrelerini değil, aynı zamanda donanımsal olarak fiziksel bağlantıların kurulumu da çok önemlidir. Kameralar yanlış bağlanmışsa, DVR'den komutları alamazlar.

Güvenlik kamera sistemine PTZ kamera kurulumu ilk adımı kameradan DVR'ye, RS485 bağlantısıdır. PTZ kameralarından RS485 kablolarının DVR’ın arkasında bulunan S485 bağlantısıyla iletişim kurmasını sağlamak için paralel bağlantı yerine, çoklu bağlantıya izin veren RS485 bağlantı klemensi de kullanılabilir, böylece birden fazla PTZ kamera DVR’a bağlanabilir.

DVR RS485 protokolü ayarlarını yapılandırma

Kameraları DVR'a doğru şekilde bağladıktan ve bağlantılar sabitlendikten sonra, kayıt cihazına giriş yapılması ve DVR'nin PTZ kurulum menüsündeki kamera için RS485 protokol ayarlarını yapılandırmak gerekir.

DVR veya NVR'siz bir ağ PTZ kamera kullanıyorsanız, web arayüzünü kullanarak hazır ayarları yapılandırabilirsiniz. Web arayüzüne erişebilmek için kameranızın bilgisayarınızla aynı ağda olması gerekir.

Kaynak: guvenlikonline.com
PTZ Kamera Kurulumu
 
PTZ Kamera Kurulumu başlıklı yazıyı paylaşın...